Outdoor whirlpool

Operating temperature: 34 - 36 ° C

Recommended length of stay: approx. 10 -15 min.

The number of recommended cycles: 2 - 3

Whirlpool capacity: 5 - 6 persons

The whirlpool is designed for relaxation and hydromassage within the sauna procedure. The method of using is individual for everyone (as well as the stay in the whirlpool itself) and it is therefore necessary to use the whirlpool with discretion and, if necessary, consult with a specialist (sauna operator, doctor, etc.).

After entering the whirlpool, the gradually warming up of the muscles as well as hydromassage should occur. After the procedure is complete, it is necessary to cool the human body by means of a shower or a cooling pool. There is a need to relax a min. of 20 minutes between procedures to completely rest the muscles.

When entering, leaving and moving around the whirlpool, it is necessary to hold the installed handle and be aware of the increased possibility of the DANGER OF SLIPPING! Before entering the whirlpool, it is necessary to rinse in the shower!

Wellness

Moderní wellness & SPA centrum se nachází v 5. patře hotelu PECR WELL. Jeho součástí je také fantastický panoramatický výhled na Studniční horu a centrum Pece pod Sněžkou.

Více »

Gastronomie

V hotelu PECR WELL se nachází kavárna a cukrárna. Připravujeme zde domácí dezerty a zákusky. V PECR DEEP se chystáme provozovat restauraci s českou a moderní gastronomií.

Více »

Pobytové balíčky

Ať už hledáte odpočinek ve wellness nebo zábavu, máme připravené akční balíčky pro každého z Vás! Přijďte si k nám odpočinout a využít našich služeb za bezkonkurenční ceny.

Více »